Šport

Športová jazdecká disciplína ENDURANCE- teda vytrvalostné jazdenie, je beh na dlhé trate- krásny šport, kde jazdecké dvojice spoločne prekonávajú kilometer za kilometrom stanovenú trať.

Kone zabehnú v jednom dni od 40 po 160 km. Trať je rozdelená na okruhy, po každom kole je povinná veterinárna kontrola a prestávka. Najrýchlejší vyhráva, avšak za predpokladu, že je dvojica „schopná pokračovať“ čo zhodnotí zbor veterinárov pri poslednej kontrole. Jazdci musia zvoliť ideálne tempo a vhodne viesť svojho koňa cez nástrahy trate, najmä pri nepriaznivých podmienkach je práve trať najväčším súperom všetkých vytrvalcov. Najdlhšie súťaže trvajú celý deň, čistý čas jazdy sa pohybuje okolo 8-10 hodín.

podhradie_elpas

Nielen vytrvalostné preteky, ale aj tréning vytrvalostného koňa je behom na dlhé trate. Príprava koňa na vytrvalostné preteky trvá minimálne dva až tri roky, najlepšie výkony dosahujú približne pätnásť ročné kone. Pohybová sústava koňa musí byť dokonale pripravená na zvládnutie tak zložitej úlohy, ako je desať hodín v pohybe.

Pri veterinárnych prehliadkach sú posudzované parametre:

  • Vyhovujúca tepová frekvencia (zvyčajne 64 tepov/min)
  • Čistota chodov
  • Svalový tonus
  • Dehydratácia
  • Znovu naplnenie kapilár
  • Sliznice
  • Peristaltika
  • Celkový dojem

Preteky, ktorých sa kone a jazdci zúčastňujú sa rozdeľujú do kategórií podľa dĺžky trate. Najkratšie súťaže merajú 40 kilometrov a sú považované za kvalifikačný pretek. Organizujú sa podujatia na národnej úrovni, označované CEN, a medzinárodné preteky CEI. Cesta jazdeckej dvojice k méte 160 kilometrov, čo je najdlhší jednodenný pretek, vedie cez systém tzv. noviciátu, teda kvalifikácie na medzinárodné preteky. Ten zahrňuje absolvovanie niekoľkých pretekov určitej dĺžky (40-90 km) v rýchlosti max. 16 km/h. Medzinárodné preteky sú ďalej označované hviezdami, od súťaží dlhých 80 km- CEI*, cez dve hviezdy až po CEI***, čo sa rovná 160 km za jeden deň. Tento hviezdový systém musia dvojice absolvovať vzostupne. Oficiálnym súťažiam, teda Majstrovstvám Sveta/Európy prináležia štyri hviezdy. Rôzne kategórie poznáme ešte nezávisle od dĺžky trate, sú to juniorská (pre juniorov a mladých jazdcov- do 21 rokov) a seniorská.

kruhovelogo

 

Vytrvalostné jazdenie na Slovensku zastrešuje Slovenská jazdecká federácia – odvetvie Vytrvalostného jazdenia s predsedom Mgr. Vladimírom Pažitným.