Nowa Wies 2011

CEIjyr* 100 km- Elpas

1.-3.7.2011, Kuznia Nowowiejska, Poľsko

Preteky v Poľsku boli neisté až kým sme nesadali do auta, vtedy som spolovice uverila, keď sme vystúpili tak skoro úplne, po štvrtkovej veterine mi konečne došlo, že naozaj budeme štartovať. Rozľahlý areál v blízkosti Varšavy sme si užili, od stredy do soboty sme sa tam nachodili kilometre.

Pohodová atmosféra a dostatok času, v takom duchu sa niesli predpretekové dni. Elpas sa striedavo obýval paddock a box a popri svojej obľúbenej činnosti-jedle, si užíval domácu pôdu pod nohami. Pred trištvrte rokom sme ho doviezli z neďalekého Łódźu a Nowowiesku trať si vyskúšal už pred dvomi rokmi na CEI**, kde však nebol úspešný. Pieskový a hlavne rovinatý terén je pravý opak toho, načo sme doma v Karpatoch zvyknutý a tak som bola viac ako zvedavá ako sa bude čokoládka tváriť na trati.

Na štart sa nečakane postavila aj slovenská kolegyňa Soňa Chromeková na koni Elkon (ktorý patrí Elpasovmu bývalému majiteľovi..) a ďalšie 4 dvojice z Poľska, Litvy a Fínska. Trať bola rozdelená na tri okruhy- 30, 30 a 20 km. Do prvého kola sme vyštartovali na čele a zdolali tak aj celých tridsať kilometrov, spolu s Litovskou jazdkyňou. Išli sme rýchlo, vzhľadom na tempo klusu, ktorým Elpas stíhal litovský cval, sme boli v cieli rýchlosťou cez 18 km/h. Veterina bez najmenšieho problému… Do druhého kola sme vyrážali niečo málo za prvou dvojicou a už sme ich hurá systém cval-krok-cval nechali tak a išli podľa seba. Na crew pointe konečne začala koňurda piť a tak som sa nebála pokračovať v rovnakej rýchlosti. Pohodový cval sme si užili zjavne obaja a v cieli druhého kola sme boli o 5 minút neskôr ako po prvom kole. Pred ďalšími dvojicami sme mali dostatočný náskok, čakalo nás posledných 20 kilometrov. Litovská dvojica štartovala sedem minút pred nami, čo sme sa snažili dohnať v prvej polovici okruhu, no náskok mali stále rovnaký, tak sme po crew pointe (dovtedy rýchlosť 20 km/h) vzdali nádej na ich dobehnutie a doťapkali štrnástkou-pätnástkou spolu so seniorskou dvojicou šťastne do ciela. Pár minút za nami úspešne pretek dokončila aj ďalšia slovensko-poľská dvojica, Soňa s Elkonom.

Počasie bolo všelijaké, no pršalo až na posledných kilometroch. Dovtedy zatiahnutá obloha bola pre kone ideálna- ani teplo, ani zima. Elpas sa v boxe najviac tešil z hromady sena a kýbla s granulami, ako vždy 🙂 a tak už len zaslúžene tlačil do hlavy, spal a užíval si pozornosť, ktorú si ako môj malý hrdina rozhodne zaslúžil.

Sumárom- Poľsko a slovenské osemdesiatky alebo päť zo siedmich slovenských dvojíc sa zúčastnilo osemdesiat kilometrových dostihov v rôznych kategóriách.

CEN 80 km– 5.miesto L.Starovecká a Kasar; 11. miesto Ch. Mlynčeková a Nazira; 12.miesto F. Boulbol a Hadia

CEIjyr* 100 km– 2. miesto H.Benediktová a Elpas; 3.miesto S.Chromeková a Elkon

Ďalšie dva kone- Ramzi s L. Supekovou na CEN 50 km dobehli na 8.mieste a na sobotňajšej CEI** bežala Magda Prikrylová so Shekelom

kompletné výsledky na stránke Potočných.